Eşyalarınızda, banyoda, tarağınızda fazladan saçlarınızı görmeye mi başladınız?

Saçlarınıza bir şey mi oldu?

Doktora gitmeli miyim?

Doktora başvurmadan önce basit bir bilgilendirme yapalım o zaman. Öncelikle mevsimsel bir dökülmeyle mi karşı karşıyayız, bunu ayırmayla başlayalım. Mevsimsel dökülmeler 1 aydan kısa süren, ve saçlarda seyrelme fark etmediğiniz bir dökülmedir.

Herkesin belli zamanlarda saç dökülmeleri olur. Günde 50-100 tel saç dökülmesi normal. Dökülen saç miktarı daha fazla olduğunda ise,saçlardaki incelme ve seyrelme farkedilir.

Birçok defa, dökülen saçlar tedaviye ihtiyaç duymadan tekrar çıkarken, bazen saçların yeniden çıkması için ek destek gerekebilir. Bazı nadir görülen hastalıklarda ise dökülen saçlar bir daha yerine gelmez.

Yaşadığınız saç dökülmesinin hangi tip saç dökülmesi olduğunu anlayabilmek için ise dermatoloji doktoruna başvurmanız gerekir.

Saçlar neden dökülür?

Saç yapısının bir yaşam sırası var. Normal bir saç Anajen, Katajen ve Telojen yaşam fazlarını sırayla tamamlayarak incelip dökülürken aynı yerden yeni saç çıkışı beklenir. Hastalık durumunda saçların dökülmesi herhangi bir fazda ve normal zamanından erken olabilir.

Saçlarımız doğumdan itibaren belli bir sayıda bebek saç kök hücrelerine sahipler, bu sayıda 20-30 arasında. Ve bir saçın ömrü ortalama 3-4 yıldır. Matamatiksel bir hesap yaparsak 100 yaşına kadar bizi idare edecek saça sahip olmamız gerekiyor. Peki neden böyle olamıyor?

Şimdi  4 yılda yaşamını tamamlayacak saçı; yetersiz beslenme, saç hastalıkları veya travmatik yöntemler ile erken kaybetmeye başlarsak ‘saç rezervlerimizi erkenden tüketmeye’ başlıyoruz.

Erkeklerdeki hormonal dökülmeden sonra Türkiye’de en sık saç kaybını demir eksikliğinden görüyoruz. Sonrasında Troid hastalıkları (Guatr) ve diğer vitamin eksiklikleri takip ediyor.

Kısacası ‘Saç içerden beslenir, Dışardan korunur

Bize saç dökülmesi için başvurduğunuzda ilk sırada demir depolarınızı gösteren Ferritin seviyesinin ölçülmesini istememizin nedeni de bu.  İnşaat gibi düşünebilirsiniz, demiri olmayan bir bina yükselemeden yıkılacaktır, saçınızda!

Eksikleri tespit ettik ve yerine koymaya başladık, dökülmeyi daha hızlı durduracak ve bebek saç kök hücreni kurtaracak birşeyler yapıyor musunuz? Evet, yapıyoruz. İşte bu noktada mezoterapi ile saçın vitamin veya minaral gibi ihtiyaçlarını, iğne kullanarak adrese teslim ediyoruz. Eğer rezerv azalmış ise PRP yöntemi ile kanınızdaki onarıcı hücreleri alıp, saç kök hücrelerinizin yanına iğne ile yerleştirdiğimizde ise kök hücre üzerine büyüme hormonu etkisi oluşturup çoğalabilmelerini sağlıyoruz.

İğneden korkuyorum, spreyler şampuanlar işe yarar mı? Evet özellikle içerikleri ‘bilimsel olarak’ yani ürün firmasının kafasına göre yaptığı birkaç kişilik fotoğraflama değil, binlerce kişi üzerinde etkisi biopsi ve saç sayımı ile kanıtlanmış ürünlerden bahsediyorum, fayda görürsünüz. Bunlar arasında en sık çalışılan ‘Minoksidil’ , sonrasında da Procapil, Redensyl, Anagain, Capixyl gibi etken maddeler geliyor.

Bu spreyler ne işe yarar derseniz, özellikle Erkeklerde, erkeklik hormunu belli dönemlerde saç köklerine temas ettiklerinde saç kökününün kanlanmasını,beslenmesini durduruyor. Uzun dönemde de rezervleri bitiriyor. Bu spreylerdeki etken maddeler hormon ile saç kökünün birleşmesini engelledikleri gibi, damarlanmayı ve saçın beslenmesini tekrardan artırıyor. Bağımlılık yapıyor diyenlere de, gerçekçi olalım erkeklik hormunu devam ettiği sürece (ki etmeli) saçlarınızı koruma altında tutmalısınız.

Kadınlarda da işe yarar mı? Evet, damarlanma artışı ve beslenmesi ile saçınız tekrar güçlenecektir. Dökülmeyi erken durdurmakta sıradaki saç rezervlerinizi kurtaracaktır. Eğer hormonal bozukluğa bağlı bir dökülme ise belirgin olarak sorunu çözecektir, en azından saçta.

Peki bu spreyler bütün gün saç derisinden emilirken şampuanlar 2 dakikada nasıl işe yarar? Yaramaz, yarayabilmesi için en az 4 dk saçlı deride durmalı, hızlı emilen bir teknolojiye sahip olmalı (nanoteknoloji yine devrede). Yoksa boşuna şampuandan bir beklentiniz olmasın.

Şimdi daha detaylı bilgi isteyenler için, dökülmelere neden olan hastalıkları aşağıda sıraladım. İyi okumalar…

1-Saç Hastalıkları;

Androjenik Alopesi: Hormonal Saç Dökülmesi, Kadın ve erkeklerde görülebilen sık bir saç dökülme sebebidir. Erkeklerde saç ön çizgilerinde gerileme ve baş tepesinde açılma ile başlar, zamanla saçlarda incelme olabilir. Kadınlarda ise saçlarda seyrelme ve incelme ile başlarken, nadiren ön saç çizgilerinde gerileme de olabilir

Alopesi Areata: Saç KıranOtoimmun bir hastalıktır yani vücudumuzun savunma hücreleri mikroplara saldırması gerekirken bir çok sebepten dolayı kendi saç yapısına saldırması sonucu oluşur. Saçlı deride yuvarlak boşluklar oluşur. Birçok insanda tedavi yapılmadan bile saçlar tekrardan çıkar. Dermatoloji doktoru tarafından yapılan işlemlerle saçların daha erken çıkması sağlanır.

Skatrisyel Alopesi: Saç köklerini hedef alan inflamasyon sonucu saçların harap olmasıdır. Saç kökleri yok olduğu için saçlar tekrar çıkmazlar. Düzensiz saç kayıp alanları, saç diplerinde kızarma ve kepeklenme olabilir. Dermatoloji doktoru verdiği tedavilerle inflamasyonla giden hastalığı hızlıca durdurmaya çalışır. Baş tepesinde saç kaybı ve açılma olur. Saçlı deri yumuşak ve parlaktır. Eğer saç dökülmesi hızlı olursa ağrı ve yanma hissi olur. Nedbe dokusu gelişmemişse saçlar tedaviyle yeniden çıkar.

Sentral Sentrifugal Skatrisyel Alopesi: Baş tepesinde saç kaybı ve açılma olur. Saçlı deri yumuşak ve parlaktır. Eğer saç dökülmesi hızlı olursa ağrı ve yanma hissi olur. Nedbe dokusu gelişmemişse saçlar tedaviyle yeniden çıkar.

2-Diğer Hastalıklar:

Bazı hastalıkların ilk belirtisi saç dökülmesi olabilir. Tiroid hastalıkları, Demir eksikliği ve kansızlık en sık görülen nedenlerdendir. Hastalıkların tedavisiyle saç dökülmesi de duracaktır.

Ağır geçirilen hastalıklardan sonra, ameliyat, ciddi enfeksiyonlar, hatta grip sonrasında bile saç kaybı olabilir.

Saçların Telojen evresine girerek dökülmesi bu hastalıklardan 3-4 ay sonra görülecektir.

 • Kanser tedavileri: Radyasyon ve kemoterapiler saç dökülmesine sebep olur. Saçlar tekrardan çıkar. Radyasyona bağlı saçlı deride hasar oluşması durumunda çıkan saç miktarı azalacaktır.
 • Saçlı deri mantarı: Çocuklarda görülebilen saçlı deri mantarı sonucunda yeterli ve hızlı tedavi verilmezse saçlarda kalıcı kayıplar oluşabilmektedir.
 • Trichotillomania: Psikolojik etkiler sonucunda stresle birlikte sürekli tekrarlayan kendi saçını çekme sonucu oluşur. Çekmeye bağlı oluşan etkiler diğer hastalıklardan kolayca ayırt edilir.

3-Hormon ve stres:

 • Doğum yapmak: Doğum sonrası hormon seviyelerindeki ani düşüş sonucu saçlarda 3 ile 8 ay arasında fazla miktarda dökülme olur. Dökülen tüm saçlar tekrar çıkar.
 • Menopoz: Menopoz süresince hormon seviyelerinde düşme sonucu geçici olarak saçlarda dökülme olur. Bazen sürecin uzaması sonucunda tedaviye ihtiyaç duyulabilinir.
 • Stres: Yaşanılan büyük bir üzüntü veya sıkıntı saçlarda dökülmeye neden olabilir.

4-Besinler

 • Vitamin A: Vitamin ürünleri ile veya tedavi amaçlı verilen ilaçlarla yüksek miktarda vitamin A alınması saç kaybına neden olur. Vitamin seviyesinin normale dönmesi ile saçlar tekrar çıkar.
 • Protein: Yeterli protein alınamaması durumunda vücut saç uzamasını durdurarak kendi proteinini korumaya çalışır. 3 ay süresince protein alımı yetersiz kalırsa saçlarda dökülme başlayacaktır. Yeterli protein alımı sağlandıktan sonra saç dökülmesi duracaktır. Özelikle et, yumurta, balık, kabuklu kuruyemişler, fasulye yüksek protein kaynağıdır.
 • Demir: Özellikle ülkemizde kadınlarda yüksek oranda demir eksikliği görülmektedir. Yemekle birlikte demir oranı artırılamadığı durumlarda demir ilaçları kullanmak gerekir.
 • Yemek yeme bozuklukları: Anoreksia (yeterli yememek) ve Bulimia (yediğini kusmak) gibi yeme bozukluğu olan hastalarda besin eksiklikleri nedeniyle saç kaybı görülür.

5-İlaçlar:

 • Kan sulandırıcılar
 • Yüksek doz A vitamin
 • Artirit, Depresyon, Gut, Kalp ve tansiyon hastalıklarına ait bazı ilaçlar
 • Doğum kontrol haplarının kullanımına başlamak veya bırakmak
 • Anabolik steroidler (atletizm amaçlı kullanımı)

6-Saç Bakımı Ürünleri ve Diğer Etkenler

Saç rengi açmak, sabitleyici jöle, yumuşatıcı krem ve saç spreyini sık kullanmak saçlarda kırılmayı artırır.

Fön, ütüleme ve saç şekillendirici ısıtıcılar saç üzerinde kalan su tanelerinin kaynayarak saça zarar vermesine neden olurlar. Bu yüzden saçlara kuruduktan sonra şekil verilmelidir.

Tokalarla çok sıkı bir şekilde toplanan saçlar zamanla kırılır ve traksiyonel alopesi, Çekmeye bağlı Saç Kaybı, denilen kalıcı saç kayıpları oluşur.

Saçları çok sık yıkamak, taramak veya 100’den fazla fırçalamak saçların kırılmasını artırır. Islak saçlar kuru saça göre daha kırılgandır, bu yüzden ıslak saçı kuru havluyla ovalamak veya taramak saçların kırılmasını artıracaktır. Kırılan saç daha ince ve düzensiz görülecektir

Kaynak: Journal of the American Academy of Dermatology