Dolgu Uygulamaları

Zamanla derimiz genç ve dolgun görünümünü kaybetmeye başlar. Dolgu uygulamaları; yüzümüzde, dudaklarımızda ve el sırtlarımızdaki kayıpları tekrar yerine koymayı amaçlar.

Dolgu uygulamaları; etkisinin anında görülmesi, muayene ortamında yapılması, uygulamadan hemen sonra günlük hayata devam edilmesi gibi nedenlerle sıkça tercih edilmektedir.

Bu alanda yıllar içinde pek çok dolgu malzemesi kullanılmış ve hala kullanılmaktadır. Etki ve yan etkileri açısından en güvenli olarak kabul edilen ise; Amerikan Food and Drug Administration (FDA) tarafından onaylanan dolgu çeşidi; Hyaluronik Asit Dolguları’dır.

Hyaluronik Asit, derimizin yapısında da doğal olarak bulunmaktadır. Derinin dermis isimli alt tabakasında üretilir ve kendi ağırlığından 1000 kat fazla su tutarak deriyi nemlendirken, aynı zamanda dolgun görünmesini de sağlar.

Yıllar içinde derinin kollejen liflerinde, yağ tabakalarında ve hyaluronik asit salgısında azalmalar olur. Bunun sonucunda yüzde sarkmalar ve kırışıklar oluşur. İleri teknoloji kullanılarak laboratuvar ortamında üretilen ‘Hyaluronik Asit Dolguları’, hem kendi hacmi hem de su tutabilme kapasiteleri sebebiyle, hacim kayıplarının yerine uygulanır.

Dolgu Kullanım Alanları:

  • Yanak hacim kayıplarının düzeltmek; elmacık kemiklerini belirginleştirmek;
  • Göz altı boşlukları;
  • Dudak hacmini artırmak; şekil vermek;
  • Ağız, göz ve alın etrafındaki kırışıklar;
  • Skar dokusu (akne izleri, su çiçeği izleri);
  • Nazolabial çizgiler (Ağız kenarı üst çizgiler);
  • Marionette çizgiler (Ağız kenarları alt çizgiler);
  • El sırtı hacim kayıpları

Uygulama Şekli:

Dolgu maddesi, iğne veya kanül kullanılarak deriye uygulanır. İşlem esnasında ağrı hafif olduğu için genellikle anestezi ihtiyacı olmaz. Ancak dudak dolgularında isteğe bağlı anestezi kullanılabilmektedir. Uygulama sonrasında bir kaç gün sıcaktan kaçınmak gerekir.

Yan Etkiler:

Yan etki olarak işlem esnasında ağrı, kanama, morluk gibi enjeksiyona bağlı etkiler olabilir. İşlem sonrasında ise geçici şişlik görülebilmektedir. Önemli ve ciddi komplikasyon olan arteryel damar tıkanıklığı ise çok nadir görülmekte; ve hızlı tanı/tedavi ile tamamen düzelebilmektedir. Bu nedenle yüz uygulamaları, yüz anatomisini ve deri sağlığını bilen uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Etki Süresi:

‘Hyaluronik Asit Dolguları’, derinin kendi hyaluronik asit yapısı ile birlikte zaman içerisinde azalır. Dolgunun kalıcılık özelliği; kendi üretimi esnasında kullanılan çapraz bağlar sayesinde; 6 ay ile 1.5 yıl arasında değişmektedir.

**Dolgu uygulamaları öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar ve yeşil çay içilmemesi önerilir. Kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuzu mutlaka bilgilendiriniz.