Botoks Nedir?

Botolinum toksini, laboratuvar ortamında Clostridium Botulinum bakterisi tarafından üretilen özel bir nörotoksindir. Sinir ucundan asetilkolin maddesinin salgılanmasını durdurarak, etkili olduğu kasın çalışmasını engeller. Etkisi geçicidir ve 3 ile 8 ay arasında sürer.

Botolinum toksini; şaşılıktan kas spazmları ve baş ağrısına kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kozmetik amaçlı kullanımında ise, Botoks, Disport ve Xeomin olmak üzere üç preperatı mevcuttur.

Botoks Yüzde Nasıl Çalışır?

Amaç, mimik hareketlerinin aşırı kullanımı sonucunda yüz ve boyun bölgesinde oluşabilecek kırışıklıkları durdurmaktır. Her kişinin kendine ait mimik hareketleri ve kas yapısı bulunmaktadır. Bu nedenle Botolinum toksin uygulamaları da kişiye özel yapılır. Amaç kişinin yüz hareketlerini tamamen durdurmak değil, doğal yüz ifadesini bozmadan kırışıklıkların oluşmasını engellemektir. Bu nedenle deneyimli ve uzman kişiler tarafından uygulanmalıdır.

Botoks Nerelerde Kullanılır?

Yüzde uygulama alanları;

  • İki kaş arası ve alın kırışıklıkları;
  • Göz çevresi kırışıklıkları (Kaz ayakları);
  • Dudak kenarlarının aşağı sarkması;
  • Çene (portakal görünüm için);
  • Boyun kırışıklıkları (Nefertiti boynu);
  • Burun kanatları (Tavşan çizgileri);
  • Üst dudak (Diş eti görünen gülümsemeler için);
  • Yanak kasları (Massater hipertrofisi)

Botoks Uygulamasından Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Botolinum toksinin etkisi 3 gün içinde başlar ve tam etkiye 2 hafta içinde ulaşır. Gerekli görülürse 2. haftadan sonra küçük dokunuşlar yapılır. Uygulama yapıldıkMacro closeup of botox injection near eyetan sonra 4 saat boyunca yatar pozisyona geçmemek ve bir gün boyunca yüze masaj ve ovma hareketleri yapmamak gerekir. İlk saatler mimik hareketlerinin kullanılması toksinin etkisini artıracaktır.

Kozmetik Uygulama Dışında Dermatolojide Kullanım Alanları Nelerdir?

Botolinum toksini -Hiperhidroz/Aşırı Terleme için de- el, koltuk altı ve ayak gibi bölgelerde kullanılır. Uygulanan bölgede ter kanalının aşırı çalışmasını sağlayan sinir sistemini engeller.

Yan Etkisi Var Mıdır?

Yan etki olarak işlem esnasında iğne ağrısı, bölgesel şişlik, kızarıklık ve baş ağrısı olabilir. Nadir olarak göz kapağında veya kaşta 2 haftalık düşüklük olabilir. Ancak doğru enjeksiyon yöntemi; ve uygulama sonrası uzman önerilere uyulması halinde bu yan etkiler görülmemektedir.

Kimler Kullanamaz?

Motor sinir hastalığı, Myasteni Gravis ve gebelik durumlarında Botolinum toksini uygulanmaz.

İlaçlarla Birlikte Kullanılabilir Mi?

Aminoglikozid, Penisilamin, Hidroksiklorokin, Kalsiyum Kanal Blokerleri ve kan sulandırıcı ilaç (sprin ve warfarin) kullananlarda, ilaç kullanımları süresince Botulinum toksin uygulaması önerilmez.